Historie

České noneto, jeden z nejstarších komorních souborů na světě, je zcela ojedinělé nejen svým již tři čtvrtě století dlouhým a úspěšným působením, ale i zcela originálním nástrojovým složením. Když jej v roce 1924 zakládali posluchači pražské konzervatoře, sotva někdo tušil, že se zrodil soubor, který zanedlouho bude znamenat pojem pro celou hudební veřejnost.

Vznikem ansámblu, který se okamžitě stal středem nadšené pozornosti publika i odborné kritiky, se vytvořil v evropské hudbě zcela nový fenomén širokého specializovaného repertoáru určeného výhradně pro potřeby jednoho souboru. České noneto totiž svou hrou inspirovalo vznik celé řady skladeb (dnes je jich na tři sta), které mu věnovaly nejen významné české skladatelské osobnosti, mj. Josef Bohuslav Foerster, Alois Hába, Bohuslav Martinů, ale i zahraniční autoři jako Sergej Prokofjev nebo Witold Lutosławski. Soubor vždy s nadšením a úspěchem propagoval jejich díla po celém světě.

Nástrojové složení souboru (housle, viola, violoncello, kontrabas a dechové kvinteto) skýtá takřka nevyčerpatelnou škálu barevných kombinací, a jeho plný zvuk je tak vlastně zvukem komorního orchestru. Na koncertech však zní nejen skladby pro kompletní obsazení, ale i virtuozní skladby pro jednotlivé dechové nástroje s doprovodem smyčců (kvartety a kvintety Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Rejchy apod.). Jindy se naopak obsazení rozšiřuje o další nástroje (druhé housle, harfa, klavír, cembalo, bicí nástroje), které v rukou stálých hostů souboru a ve spojení s vynikajícími pěvci umožňují uvedení překvapivého množství nesmírně zajímavých a běžně nehraných kompozic. Členové souboru v celé jeho dlouhé historii byli navíc vždy vynikající hudebníci, mistři svých nástrojů, známí jako sólisté z koncertních pódií i studiových nahrávek. Neudiví nás, že soubor kritikou hodnocený v superlativech procestoval celý svět, provázen skvělými ohlasy, a hostoval na nejvýznamnějších světových festivalech.

Interpretační umění Českého noneta je zaznamenáno na dlouhohrajících deskách a kompaktních discích firem Supraphon a Panton, v poslední době pak zejména v edici PRAGA DIGITALS, vydávané francouzskou firmou CDM/HARMONIA MUNDI, s níž soubor uzavřel exkluzivní smlouvu a natočil několik kompaktních disků. CD s komorním dílem Bohuslava Martinů získalo nejvyšší ocenění prestižního recenzního časopisu Répertoire.

Soubor byl a stále zůstává nadšeným propagátorem „klasické“ i soudobé vážné hudby. Koncerty Českého noneta jsou po všech stránkách vítaným obohacením koncertních sezón i festivalových programů.